Sai sin ,a megszentelt fonal
Akik már jártak Thaiföldön,vagy esetleg találkoztak már velem ,láthatták ahogy a buddhista templomban a szerzetes egy szertartás keretében a csuklómra köti a fehér sai sin( สายสิญจน์) karkötőt.A karkötő és a sai sin fonál nagyon fontos szerepet játszik a buddhizmusban,hisz a szerzetesek által megáldott és jó karmát,egészséget és szerencsét biztosít viselöje számára .A sai sin karkötőt nagyon sok eseménykor kötik a kézre,mint például új lakásba költözéskor, házasságkor,vagy idősebb emberektől tiszteletből.
A szál színe általában fehér ,mert ez tisztaságot jelent a buddhizmusban.A sai sin ,nemcsak a csuklón viselhető,várandós khmer barátnőm például a pocakja felett hord egyet,hogy megvédje babáját minden rossztól.
A fontosabb buddhista ünnepnapokon,ahogy most újévkor is a buddhista templom fő Buddha szobrával összekapcsolt fehér rácsvonalak láthatóak.A sai sin szálat először körbetekerik a Buddha körül,majd áthalad a kántáló szerzetesek felett,így jelképesen átadva a megszentelt jelentését a hívők felé,mindenkit összekötve a szerzetessekkel és a Buddhával.A kántálás és áldás,minden ember elér. A hívők pedig a rácsról lelógó szálakat tekerik a fejükre vagy pedig az ujjaik köré.
A csuklóra kötött sai sint minimum három napig nem szabad levenni.A 3-as számnak fontos jelentősége van a buddhizmusban,a Buddhizmus három ékszerét :Buddhát,Dharmát (Buddha tanítása) és a Sanghát (a szerzetességet) jelképezi.Amikor belépünk a templomba,a Buddha szobor előtt háromszor hajolunk meg,miközben tenyerünket a padlóra helyezzük és tiszteletteljes wai-t formázunk a kezünkkel .
Miután a szerzetes ráköti csuklónkra a sai sint,és elkántálta az áldást,illik adományt adni a templom számára.
A sai sin karkötőt nem szabad levágni,hanem óvatosan kell lehúzni.
Ha tetszett a bejegyzés ,csatlakozz a Facebook oldalamhoz ,vagy kövess az Instagram oldalamon is !!!!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: